Slovo od 49. Tedna slovenske drame v Prešernovem gledališču Kranj
Na svidenje, 49. festival, pozdravljen, abraham!
V skoraj štirinajstih dneh je festival gostil več kot 3000 obiskovalcev, dvakratna nagrajenka je predstava še ni naslova, letošnji Grumov nagrajenec pa je Nejc Gazvoda
sporočilo za javnost
Sinoči (v ponedeljek, 8. aprila) se je s sklepnim dejanjem poslovil 49. Teden slovenske drame, festival, ki je v organizaciji Prešernovega gledališča Kranj potekal kar trinajst dni, od 27. marca do 8. aprila. Sklepno slovesnost s podelitvijo nagrad izstopajočim predstavam in gledališkim ustvarjalcem je režiral Dejan Spasić, povezovala pa sta jo igralca Prešernovega gledališča Darja Reichman in Borut Veselko, ki sta vodila tudi uvodno festivalsko prireditev.
Na letošnjem Tednu slovenske drame se je zvrstilo več kot dvajset odmevnih dogodkov v tekmovalnem, spremljevalnem in mednarodnem programu, že tradicionalno je veliko zanimanja pritegnil dan nominirancev, letos so organizatorji prvič pripravili rezidenčno obliko dramske delavnice, potekala so številna strokovna srečanja, okrogle mize in koncert. Teden slovenske drame je letos skupno gostil več kot 3000 obiskovalcev.
Tako uvodno kot sklepno prireditev sta povezovala igralca Prešernovega gledališča Borut Veselko in Darja Reichman. (foto Sandi Fišer/Mediaspeed)
Kot po vsakem festivalu so bile tudi ob koncu letošnjega, predjubilejnega Tedna slovenske drame vse gledališke oči uprte v nagrajence. Začelo se je z nagrado za najboljšo predstavo po izboru občinstva. V konkurenci je bilo vseh šestnajst uprizoritev tekmovalnega, spremljevalnega in mednarodnega programa. Po vsaki so gledalci prejeli glasovnico in predstavo nagradili z ocenami od 1 do 5. Prešernovo gledališče nagrado občinstva podeljuje v sodelovanju s časopisom Gorenjski glas in Mestno občino Kranj, zato je zmagovalca razglasil župan Matjaž Rakovec. Letošnje festivalsko občinstvo je najbolj navdušila predstava Simone Semenič še ni naslova v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča, ki traja deset ur. Nagrado je iz rok župana prevzel Blaž Šef, ki je na oder popeljal ducat kolegov iz SMG in ob tem povedal: »Za ta poseben podvig smo hvaležni tako Tednu slovenske drame kot vsem kolegom in prijateljem iz Slovenskega mladinskega gledališča, ki nam je omogočilo, da smo predstavo lahko odigrali tudi pred mednarodno publiko. V predstavi še ni naslova se vsakokrat znova trudimo, da bi imeli natančno določenega naslovnika, kar ne bi bilo mogoče brez odličnega občinstva.«
Prestižna Grumova nagrada za najboljše dramsko besedilo, ki jo na festivalu podeljujejo že štiri desetletja, je šla po soglasni odločitvi strokovne komisije, ki ji je predsedovala Vilma Štritof, ob njej pa so odločali še Tomaž Gubenšek, Mateja Pezdirc Bartol, Klavdija Zupan in Igor Žunkovič, tokrat v roke Nejca Gazvode. Žirijo je prepričal z dramskim delom Tih vdih, ki se ukvarja z življenjem povprečne slovenske družine od nekod s podeželja. »Upam, da je to zgodba, ki jo začutiš, ko jo prebereš, da se z njo lahko poistovetiš na zelo človeški način, da lahko slediš ljudem v njej. Predvidevam, da so bili žiriji všeč bolj ali manj posrečeni dialogi, ki plovejo od začetka do konca. Vedno sem čutil, da moram nekaj dati iz sebe. Počaščen sem, da sem se znašel v zelo dobri druščini dosedanjih Grumovih nagrajencev, in hvala žiriji, da je nagradila realizem. Želim si, da bi ga bilo na slovenskih odrih več,« je povedal Nejc Gazvoda.
Omenjena žirija je odločala tudi o nagradi za mladega dramatika. Med dvanajstimi besedili, ki so prispela na natečaj, je člane najbolj prepričalo delo Iskalci zlata mlade dramatičarke Ane Obreza. »Dramsko besedilo v svoji eklektičnosti, zgoščenosti prizorov, širokem naboru motivov, preskokih, nepričakovanih povezavah, v privzdignjenem, na trenutke deklamacijskem jeziku v ozadju skriva natančno strukturo parov, ki si tiho postavljajo eno in isto vprašanje 'Kaj je zlato?'« je med drugim zapisano v obrazložitvi nagrade. Bralna uprizoritev nagrajenega dela Ane Obreza bo v sredo, 10. aprila, ob 18. uri v izvedbi ansambla Prešernovega gledališča in študentov AGRFT v dvorani Slovenskega gledališkega inštituta. Mlada dramatičarka je po prejemu nagrade povedala: »Zlato je, da hodimo in iščemo in iščemo in hodimo in hodimo in hodimo in hodimo in iščemo in iščemo, in potem prav tistega dne, prav tam, nekaj najdemo. Potem ko nekaj najdemo, to s hvaležnostjo sprejmemo s seboj na pot. In iščemo naprej.«
Nagrajenci 49. Tedna slovenske drame (foto Sandi Fišer/Mediaspeed)
Teden slovenske drame že od leta 1979 s ponosom bienalno podeljuje tudi Grün-Filipičevo priznanje za dosežke na področju dramaturgije in teatrologije. Letošnjo nagrajenko je izbrala že prej omenjena strokovna komisija pod vodstvom Vilme Štritof. Med dvema prispelima predlogoma se je odločila za dramaturginjo SNG Drama Ljubljana Darjo Dominkuš. V obrazložitvi med drugim piše: »Njeno dramaturško delo je v slovensko gledališko življenje vpisano že natanko štirideset let, če k njeni bibliografiji lahko štejemo že akademijsko produkcijo Mrožkovega Tanga v režiji Janeza Pipana, v kateri je začenjala kot asistentka dramaturgije. Odtlej je delovala kot dramaturginja, publicistka in prevajalka. V njenem opusu je kar dvajset dramaturgij krstnih uprizoritev slovenske dramatike in več kot trideset moderne svetovne dramatike. V njenih prevodih so uprizorili trideset dram poljskih, angleških, ameriških in hrvaških avtorjev, med njimi je tudi besedilo zadnje odmevne predstave Naš razred Tadeusza Słobodzianka v kranjskem gledališču.« Nagrado ji je podelila predsednica žirije Vilma Štritof, nagrajenka pa je ob tem povedala: »Zelo sem hvaležna organizatorjem festivala TSD, saj vsako leto nagradijo tudi manj vidne gledališke ustvarjalce. Z 'manj vidni' mislim dobesedno, ne metaforično. Mene so vse predstave, ki sem jih ustvarila doslej, obogatile, in srčno upam, da so obogatile tudi gledalce, saj brez njih ne bi bilo gledališča. Prav oni omogočajo, da se zgodijo takšna prijetna priznanja, kot je zame tole današnje.«
Žirija, ki so jo sestavljali Nika Arhar, Rok Bozovičar in Andrej Moskwin, pa je na vrhuncu večera podelila še Šeligovo nagrado za najboljšo uprizoritev tekmovalnega programa 49. Tedna slovenske drame, ki ga je letos sestavil selektor Marko Sosič. Tako kot festivalsko občinstvo je člane žirije najbolj navdušila predstava še ni naslova v režiji Tomija Janežiča in produkcij Slovenskega mladinskega gledališča. »Gre za neponovljivo gledališko doživetje, ki v svojem utripajočem telesu pogumno in intenzivno združi ne le presunljiv in kolektivno povezan igralski organizem, temveč terja tudi pripaden gledalski vložek. Oblikuje upajočo skupnost, izvzeto iz vsakodnevne časovnosti, združeno v skupni posvetitvi dneva gledališki fantaziji,« so člani žirije med drugim zapisali v obrazložitvi. Nagrado je iz rok njenega predsednika Roka Bozovičarja prevzel režiser predstave Tomi Janežič, ki je v imenu ekipe ustvarjalcev občinstvu na sklepni prireditvi letošnjega Tedna slovenske drame sporočil: »Nimam modre misli ob nagradi, rad bi le čestital vsem drugim nagrajencem in se v imenu nas vseh zahvalil tej čudežni ekipi igralcev in sodelavcev, Mladinskemu gledališču, saj se tam počutim doma. Seveda hvala tudi temu festivalu, selektorju, žiriji ter publiki, s katero si delimo to potovanje, ki nas vse zelo veseli.«
Letošnji 49. Teden slovenske drame se je torej iztekel z objemom ansambla Papir, in verjetno ne bo minilo prav veliko časa, ko se bodo že začele priprave na jubilejni, petdeseti Teden slovenske drame. »Mislim, da bomo praznovali na veliko, tako kot pritiče abrahamu. Spremenili bomo pravilnik, tako da bodo predstave z mednarodnega programa lahko konkurirale v tekmovalnem, in povečali bomo število nagrad ter dodali še druge spodbude. Že letos smo našteli več kot tri tisoč obiskovalcev, kar kaže, da naš festival ima mesto v Kranju, verjamem pa, da jih bo prihodnje leto na jubilejnem Tednu slovenske drame še več,« je ob slovesu od festivala še dodala direktorica Prešernovega gledališča Mirjam Drnovšček.