/... Levstikova pravljica o malem Vidku, ki obožuje naravo in jo spoštuje, ta pa mu dobro vrača z dobrim, vzbuja razmišljanje o velikih vprašanjih, ki tarejo vsakega človeka, uči, kako z najmlajšimi spregovoriti ter jim vcepiti najvrednejše človekove vrednote in še marsikaj .../
KDO JE NAPRAVIL VIDKU SRAJČICO
KDO JE NAPRAVIL VIDKU SRAJČICO
Gre za eno najlepših zgodb o solidarnosti in o tem, da bo svet boljši in ljudje v njem srečnejši, če nas bo v življenju vodil občutek za druge, če bomo solidarni, čuječi in v stiski pripravljeni pomagati drug drugemu.
Nauk te izrazito humano naravnane pravljice je natanko v tem. Izpostavlja humani odnos do živali, rastlin, ljudi, pa tudi do nežive narave ter opozarja na neizogibno povezanost in vzajemno prepletenost vseh živih bitij, kar je v današnjem svetu, ki stavi zgolj na izkoriščanje in egoizem, za vzgojo otrok in razmislek odraslih še kako pomembno. Narava nam daje vse, mi pa bi ji radi vzeli še več in ob tem povsem zanemarili dejstvo, da brez nje življenje na tem planetu ne more obstati.
V dramatizaciji Borisa A. Novaka vsak od šestih otrok Vidkove družine premore le eno oblačilo – srajčko – in ko jo preraste, jo dobi naslednji, mlajši otrok. Ubogi Videk je najmlajši v družini, zato vedno dobi srajčko, ki je že ponošena. Mama je vdova, ki je vse dolge dneve primorana delati na poljih bogatega kmeta, da lahko sploh nahrani svoj trop otrok. Za vse poskrbi sama, otrokom tudi sama šiva srajčke, a le pozimi, ko so dela na poljih končana.
Vidkova srajčka je že tako tanka in ponošena, da mu že leze z ramen in morda ne bo zdržala do zime, ko bo na vrsti mamino šivanje. A zgodi se čudež. Vidku na pomoč priskočijo živali in rastline – ovčka, trnjev grm, pajek, potočni rak in ptička. S skupnimi močmi mu sešijejo čisto novo in mehko belo srajčico in mu s tem pokažejo, da se dobro vselej z dobrim vrača.
Pripovedko Kdo je Vidku napravil srajčico je po pravljici, ki jo je Fran Levstik za otroke napisal pred 140 leti, dramatiziral Boris A. Novak. Po njej je bila 1984 posneta istoimenska radijska igra za otroke, nekaj let kasneje pa še TV muzikal za otroke Zdravilo za strah (1988).
Strokovna komisija platforme Zlata paličica je uprizoritev uvrstila v katalog kakovostnih gledaliških predstav za otroke in mladino. Mnenje strokovne komisije:
V učinkoviti dramatizaciji in dramaturško-glasbeni razširitvi pravljice predstava živo naslika Vidkov čuteč odnos do vsega bivajočega in njegovo družinsko okolje. V igranih prizorih socialno stisko prešije s toplino in pristno razigranostjo otroški ljudskih iger, dečkov potep v raztrgani srajčici pa s pestrimi srečevanji z domiselno uprizorjenimi živalmi in pevskimi songi. Predstava ne poenostavlja in se ne izogiba težkim občutjem ali situacijam, temveč teme, kot so revščina, trpljenje in strah preplete s pozitivnimi vrednotami, medsebojno povezanostjo in podporo ter jih skozi lepo zaokroženo celoto z občutkom približa dojemljivosti mladih.
Nika Arhar, Martina Peštaj in Adriana Gaberščik
Nagovor direktorice:
http://www.pgk.si/info/gledalisce/nagovor
Beseda umetniške vodje in dramaturginje:
/... Predstava spodbuja razmišljanje o velikih vprašanjih, ki tarejo vsakogar, in uči, kako spregovoriti z najmlajšimi ter jim pojasniti, katere so največje vrednote .../
/... Predstava, v kateri nastopa skoraj celoten igralski ansambel Prešernovega gledališča, nosi humano vzgojno sporočilo, da v življenju dosežemo več, če si med seboj pomagamo in smo solidarni drug z drugim .../
/... dodano vrednost pa je predstavi nedvomno dal prekaljen igralski ansambel, ki se je v otroških vlogah znašel tako avtentično, da je zgodba še starejše prepričala, kaj šele otroke .../